Енергетичний потенціал ґрунтів широколистяних і хвойних лісів НПП «Голосіївський»
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-4529.2020.3.53-57Ключові слова:
енергетичний запас ґрунтів, дубовий і сосновий ліси, НПП «Голосіївський»Анотація
У статті наведено результати досліджень енергетичного запасу ґрунтів ділянок соснового і дубового лісів НПП «Голосіївський». Метою роботи було дослідити градієнт запасу енергії за глибиною в дубовому та сосновому лісах за вмістом органічних речовин, порівняти вплив двох різних типів лісових фітоценозів на енергопотенціал ґрунту як важливий показник стабільності екосистеми. Градієнт запасу енергії в ґрунтах розподілений іззменшенням від верхнього горизонту до нижнього як у дубовому, так і сосновому лісах. Верхній гумусовий горизонт у сосновому лісі був багатшим на органіку, ніж гумусовий горизонт у дубовому лісі. До того ж у ґрунтах соснового лісу спостерігалось найбільш різке зменшення органічних речовин з глибиною. Проведене дослідження підтвердило важливість визначення енергопотенціалу ґрунтів для оцінки стабільності фітоценозів.
Посилання
- Vyshenska IG, Didukh YaP, Skidanova AA, Alioshkina UM. Comparative study of the forest bedding energy storage of the coniferous and deciduous phytocenosis. NaUKMA Research Papers. Biology and Ecology. 2009;93:40–4.
- Didukh YaP. Comparative assessment of energy reserves of ecosystems in Ukraine. Ukr. Bot. J. 2007;64(2):177–194.
- Kovda VA. Soil cover, its improvement, use and protection. Moscow: Nauka; 1981. 183 p.
- Myakushko VK, Volvach FV, Pluta PG. Ecology of pine forests. Kyiv; 1989. 247 p.
- Onyshchenko VA, Pryadko OI, Virchenko VM, Arap RY, Orlov OO, Datsyuk VV. Vascular plants and bryophytes of the Holosiivskyi National Nature Park. Kyiv: Alterpress; 2016. 94 p.
- Orlov DS, Grishina LA. Practicum on Humus Chemistry. Moscow: Moscow State University Publishing House; 1981. 271 p.
- Orlov OL. Humus energy capacity as a criterion of soil humus condition. Bulletin of Lviv University. Biological Series. 2002;31:111–5.
- Egunjobi EK. Primary Productivity and Nutrient Cycling in Terrestrial Ecosystems – A Review With Particular Reference to New Zealand. Tuatara. 1969;17(2):50–65.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Iryna Vyshenska, Alina Oleksienko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії CC BY 4.0 Creative Commons Attribution International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).